Активности

Одржан стручни скуп „Најчешћи проблеми у пракси у поступцима мирног решавања радних спорова“

21. 10. 2019.

У петак 18. октобра 2019. године у организацији Социјално-економског савета Републике Србије, одржан је стручни скуп „Најчешћи проблеми у пракси у поступцима мирног решавања радних спорова“.

Стручни скуп је организован у циљу упознавања стручне јавности са најчешћим проблемима у пракси у поступцима мирног решавања радних спорова, а посебно колективних радних спорова и уједначења праксе поступања миритеља и арбитара Републичке агенције за мирно решавање радних спорова.

У раду овог стручног скупа су били укључени највиши представници ресорног министарства за рад запошљавање, борачка и социјална питања, министар и председавајући Социјално - економског савета Републике Србије господин Зоран Ђорђевић, државни секретар Бојана Станић, највиши представници социјалних партнера, Зоран Стоиљковић из УГС ''Независност'', као и представници Уније послодаваца Србије, Савеза самосталних синдиката Србије, директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова Миле Радивојевић и миритељи и арбитри Агенције, као и представници Сталног радног тела за колективно преговарање и мирно решавање радних спорова и Сталног радног тела за законодавство.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председавајући Социјално - економског савета Републике Србије Зоран Ђорђевић отворио је стручни скуп где је истакао да је Агенција за мирно решавање радних спорова претходних година коначно добила своју праву улогу, за шта се Влада Србије активно залагала.

Он је нагласио да је постојање Агенције од великог интереса за све наше грађане и државу, али и од виталног значаја за социјални дијалог, с обзиром да је овај дијалог један од приоритета рада Владе Србије. Истакао је да смо у претходном периоду имали измену и допуну Закона о мирном решавању радних спорова, чиме је проширена могућност деловања Агенције и по први пут је донет Етички кодекс миритеља и арбитара.

Такође је нагласио да су миритељи и арбитри веома посвећени свом послу и истакао да је неопходно и да они, уколико се сусретну са одређеним проблемима у току рада, исте представе ресорном министарству, а овакве конференције су управо прилика за то, како би се у складу са тим урадиле одређене измене и допуне закона и подзаконских аката у циљу њиховог ефикаснијег рада.

Према његовим речима, ове године агенција је имала дупло више предмета у односу на прошлу годину, а у односу на период од 2010. до 2014. године, чак и 10 пута више. Како је истакао, Агенција штеди време и финансијска средства, а чини добро и за наше грађане.

Директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова Миле Радивојевић представио је податке о раду Агенције од почетка ове године, према којима је пред Агенцијом до данас решавано 2.194 поступка, од којих су 32 била колективна, а остали су били индивидуални.

"Од 2.123 предлога индивидуалних спорова 2.098 су се односили на материјалне спорове, шест је било поводом отказа, 15 поводом мобинга. Мериторно је решено 1.796 од чега се 946 односило на исплату накнаде трошкова за долазак и одлазак са посла, 679 на исплату плате и зараде, 77 накнаду трошкова за израду у току рада и 12 за исплату јубиларне награде", рекао је директор и додао да је у току 230 поступака, као и да је већина решених радних спорова решена на обострано задовољство - и послодавца и запослених

"Ови подаци иду у прилог чињеници да Агенција временом постаје препознатљива у систему радно - правне заштите, а временом ће бити још препознатљивија и боља", закључио је.

Члан Савета и председник УГС Независност Зоран Стојиљковић, оценио је да Агенција веома важна као институција модерних демократских индустријских односа и покушаја да се смањи конфликтна тензија и трошкови индустријских конфликата, као и да се дође до решења на начин који је институционализован кроз мирење и арбитражу.