Efektivan CAF korisnik

Stručno

Nepristrasno

Besplatno

Dobrovoljno

Aktivnosti

17. Oktobar 2024.

Tribina na temu „Mirno rešavanje radnih sporova – Arbitraža i mirenje”, održana je u Advokatskoj komori Vojvodine, u Novom Sadu, u sredu 16. oktobra 2024. godine.

Na više nego interesantnoj tribini, prof. dr Senad Jašarević, redovan profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu, dr Ivica Lazović, direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova i Dejana Spasojević-Ivančić, advokat, miritelj i arbitar, imali su priliku da upoznaju članstvo Advokatske komore Vojvodine i stručnu javnost sa načinom i postupkom rešavanja kolektivnih i individualnih radnih sporova, obimom ovlašćenja arbitara i miritelja, vrstama odluka koje se donose u ovim postupcima.

Gospodin Lazović je učesnicima predstavio rad Agencije, delatnost i nadležnosti. Poseban fokus stavio je na važnost uloge Agencije i njenih miritelja i arbitara u rešavanju radnih sporova, boljoj zaštiti prava radnika, unapređenju socijalnog dijaloga i prilagođavanju novim izazovima tržišta rada.

Svi govornici na tribini su se složili da budućnost rešavanja radnih sporova, leži u vansudskim metodama rešava sporova, kao brzim, jednostavnim i efikasnim.

14. Oktobar 2024.

U periodu od 8. do 10. oktobra 2024. godine u Rumi (Borkovac), socijalnim partnerima je predstavljena „Studija o socijalnom dijalogu u Republici Srbiji“. Pored prezentacije studije, održana je i radionica sa ciljem njene validacije. Studija je realizovana u okviru projekta „Jačanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“, koji je podržan od strane Evropske komisije u Srbiji i Međunarodne organizacije rada (MOR).

Na radionici su učestvovali brojni eksperti i predstavnici socijalnih partnera, uključujući dr Ivicu Lazovića, direktora Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, i Draganu Andonovsku, rukovodioca Grupe za pravne i stručne poslove u Agenciji. Među istaknutim učesnicima bili su i prof. dr Atila Šandor Kun iz Budimpešte, Lejo Sibel iz MOR-a, kao i Ada Huitbregtze, koja će voditi ESAP 3 projekat.

Učesnici radionice dali su svoje viđenje studije, naglašavajući potrebu za izmenama zakonodavstva koje reguliše radnopravnu materiju. Zajedničkim radom definisane su načelne preporuke za unapređenje socijalnog dijaloga u Srbiji.

Projekat „Jačanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“ će se realizovati u narednih godinu dana i očekuje se da značajno doprinese unapređenju stanja u oblasti socijalnog dijaloga u Srbiji. Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova imala je važnu ulogu u ovoj radionici, aktivno učestvujući u definisanju načelnih preporuka za unapređenje socijalnog dijaloga, potvrđujući još jednom svoju važnost u rešavanju radnih sporova i jačanju tripartitnog dijaloga u zemlji.

07. Oktobar 2024.

XXVI Međunarodno naučno-stručno savetovanje Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje održano je od 02. do 05. oktobra na Zlatiboru. Ovogodišnje savetovanja nosilo je temu “Prilozi budućoj reformi radnog zakonodavstva”, a okupilo je veliki broj eminentnih stručnjaka koji se bave radnim pravom iz Srbije, Crne Gore, Bih (Republika Srpska), Severne Makedonije kao i predstavnike resornog ministarstva, delegacije EU u Srbiji i predstavnike Ambasade SR Nemačke u Srbiji.

Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, imao je čast da otvori ovo savetovanje. On je u uvodnoj reči naglasio važnost saradnje svih učesnika – državnih institucija, sindikata, poslodavaca, akademske zajednice i međunarodnih partnera – u ostvarivanju cilja koji svi delimo, a to je modernizacija radnog zakonodavstva u skladu sa evropskim standardima, ali i sa specifičnostima našeg društvenog i ekonomskog konteksta. Lazović je naglasio da su propisi o radu temelj socijalne pravde i ekonomskog razvoja, a ovo savetovanje doprinosi da reforme idu u pravcu bolje zaštite prava radnika, unapređenja socijalnog dijaloga i prilagođavanja novim izazovima tržišta rada, uključujući digitalizaciju i globalizaciju.

Pored gospodina Lazovića na otvaranju su govorili i Zoran Martinović, pomoćnik ministra u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kao i dr Jovan Protić koordinator Kancelarije MOR za Srbiju. Oni su najavili projekat pod nazivom "Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji" u kome će i Agencija imati značajnu ulogu a koji bi za posledicu trebao da ima bolje razumevanje i saradnju između socijalnih partnera. Takođe, predviđeno je da se u okviru projekta razmatra izmena seta zakona kojima bi se unapredilo radno zakonodavstvo u Republici Srbiji.

U radnom delu savetovanja gospodin Lazović je izložio referat na temu „Novi Zakon o štrajku- važan reformski korak“, u kome je prisutne podsetio na potrebu donošenja novog Zakona o štrajku, kao važne pretpostavke za reformu radnog zakonodavstva. Prvi dan Savetovanja je započeo izlaganjem radova iz oblasti socijalnog dijaloga, kolektivnog pregovaranja, štrajka ali i uticaja veštačke inteligencije na radne odnose, kao i aktuelnih pitanja iz individualnih i kolektivnih radnih odnosa. Nakon izlaganja referata organizovani su okrugli stolovi na temu socijalnog dijaloga u Srbiji i sudskog rešavanja radnih sporova, na kojima su govorili eminentni stručnjaci, kao i Ataše delegacije EU u Srbiji, Matthieu Penot i Savetnik za radno i socijalno pravo u Nemačkoj Ambasadi u Srbiji, Peer Krumrey.

Drugi i treći dan Savetovanja su obeležili radovi na temu rešavanja radnopravnog statusa frilensera, predlozi za poboljšanje instituta promene poslodavca u radnom zakonodavstvu, disciplinska odgovornost zaposlenih, klauzula zabrane konkurencije, zapošljavanje osoba s intelektualnim poteškoćama, fleksibilni oblici radnog angažovanja, kao i okrugli sto na temu prava radnika na digitalnim platformama u Srbiji.

Tematske oblasti Savetovanja pokrile su celokupnu materiju radnog prava kroz prizmu svih radnopravnih instituta i praksi u rešavanju radnih sporova. Savetovanje je takođe ponudilo nova gledišta na aktuelne probleme u radnom zakonodavstvu, koja idu u prilog budućoj reformi.

25. Septembar 2024.

Na svečanosti održanoj u utorak, 24.09.2024. godine, povodom obeležavanja jubileja Unije poslodavaca Srbije – 30 godina osnivanja i rada, direktoru Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivici Lazoviću, uručeno je posebno priznanje za dugogodišnju podršku, doprinos i uspešnu saradnju.

Ovo priznanje predstavlja potvrdu dobre i uspešne saradnje, koja traje već skoro dve decenije,
na uspostavljanju dijaloga, promociji pravde i pronalaženju rešenja koja su u interesu i privrede i zaposlenih.

Prisutnima na svečanosti, pored predsednika Unije poslodavaca Srbije, Miloša Nenezića, obratili su se predsednik Saveza Samostalnih sindikata Srbije, Ljubisav Orbović, i predsednica Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” Čedanka Andrić. U okviru ove svečanosti učesnici su imali priliku da čuju poruke generalnog sekretara Međunarodne organizacije poslodavaca, Roberta Suareza Santosa, jednog od najvažnijih glasova na globalnoj sceni kada je reč o zaštiti prava poslodavaca i unapređenju nihovih interesa.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova čestita Uniji poslodavaca Srbije, na važnom jubileju, sa verom da će se kroz nastavak dobre saradnje izgraditi stabilan i prosperitetan sistem, gde se prava i obaveze poštuju na dobrobit svih.

18. Septembar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova uzela je učešće u projektu "Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji" koji ima za cilj osnaživanje položaja i prava radnika i jačanje kapaciteta državne uprave. Projekat koji se realizuje u saradnji Međunarodne organizacije rada i EU predstavljen je danas, 18.09.2024. godine u hotelu Metropol. Pored naše Agencije u projekatu učestvuju Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, reprezentativni sindikati (SSSS i UGS „Nezavisnost“) i Unija poslodavaca Srbije.

Ovaj projekat ima za cilj osnaživanje položaja i prava radnika, jačanje kapaciteta socijalnih partnera, državne uprave, nacionalnog i lokalnih socijalno-ekonomskih saveta, Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova kao resornog tela za dijalog i korišćenje alternativnih metoda u rešavanju sporova.

Ovim projektom predviđeno je i unapređenje pravnog okvira za jačanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji, a planirana je izmena čitavog seta zakona uključujući Zakon o radu, Zakon o štrajku, Zakon o Socijalno-ekonomskom savetu, Zakon o mirnom rešavanju radnih sporova, a sve sa ciljem modernizacije i usaglašavanja sa potrebim i zahtevima savremenog tržišta rada.

Skup je otvorio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović koji je naglasio značaj saradnje sindikata, poslodavaca i države kako bi se unapredio socijalni dijalog i poboljšao status radnika.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je ovom prilikom da je tokom pandemije kovida-19 postalo jasno da se struktura rada može menjati i time su postavljeni novi ciljevi u unapređenju okvira i modela rada. On je naveo da ovaj projekat promoviše evropske standarde i da se njegovom primenom Srbija približava tim standardima.

Pored njih na skupu su govorili i zamenik regionalnog direktora Međunarodne organizacije rada za Evropu i centralnu Aziju Emanuel Julien, sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Zoran Mihajlović, predsednica Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost" Čedanka Andrić i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova će imati značajnu ulogu u ovom projektu, a koji bi trebalo da značajno doprinese i podizanju kapaciteta kako samo Agencije, tako i njenih miritelja i arbitara, u interesu svih korisnika mirenja i arbitraža.

Na otvaranju skupa je prisustvovala i delegacija Agencije, sa direktorom dr Ivicom Lazovićem.

30. Avgust 2024.

Nakon održanih pregovora, posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dana 30. avgusta 2024. godine, potpisan je Sporazum o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora, između Udruženih sindikata Srbije „Sloga“- Sindikat zdravstva i socijalne zaštite i Opšte bolnice „Sveti Luka“ Smederevo, a povodom primene kolektivnog ugovora.

Postupak pred Agencijom pokrenut je po službenoj dužnosti, u skladu sa Zakonom o mirnom rešavanju radnih sporova. Odmah po prijemu Predloga od strane Udruženih sindikata Srbije „Sloga“- Sindikat zdravstva i socijalne zaštite, dr Darko Božičić, postupajući miritelj, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirao je Odbor za mirenje, u koji su ušli predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj, kao presedavajući Odborom. Nakon četiri održane rasprave, na kojima su strane u sporu iznele svoje stavove i predloge, došlo je, najpre do približavanja, a kasnije i usaglašavanja stavova o načinu rešavanja spornih pitanja. Po okončanju postupka mirenja, postupajući miritelj i članovi Odbora utvrdili konačan tekst zajedničke Preporuke za koju su, u skladu sa zakonom, svi glasali.

Predstavnici Sindikata i Opšte bolnice „Sveti Luka“ Smederevo, na osnovu zajedničke Preporuke, zaključili su i Sporazum o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora.

Strane u sporu su izborom da reše kolektivni spor posredstvom Agencije, uz vešto vođenje postupka od strane miritelja, dr Darka Božičića, dale doprinos očuvanju socijalnog mira i dobrih odnosa, te pokazale prednosti mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora unapređenjem socijalnog dijaloga.

Drugi o nama

Drugi o nama

“Mirno rešavanje radnih sporova predstavlja poželjno sredstvo za rešavanje nesuglasica u procesu rada, uz istovremeno očuvanje dobrih odnosa između zaposlenog i poslodavca. A upravo dobri odnosi, saradnja i dijalog vode uspešnom poslovanju na nivo preduzeća ili ustanove, odnosno ekonomski uspešnom i socijalno odgovornom društvu”

Predsednik SSSS

Ljubisav Orbović

/

Drugi o nama

Drugi o nama

“Poslodavci podržavaju mehanizme za mirno rešavanje radnih sporova, jer su moćan alat koji pomaže stranama u sporu da same nađu rešenje problema, čime doprinose razvoju socijalnog dijaloga i ravnoteži održivog ekonomskog i socijalnog napretka.”

predsednik Unije poslodavaca Srbije

Miloš Nenezić

/

Drugi o nama

Drugi o nama

“Mirno rešavanje radnih sporova za radnike znači pre svega mogućnost da se radni spor reši u kratkom roku i da se ne ide na sud. Mi ohrabrujemo naše članove da ga koriste što više, ohrabrujemo i poslodavce da koriste ovaj institut, jer je neophodno da i oni budu strana koji taj institut prihvata.”

Predsednik UGS Nezavisnost

Čedanka Andrić

/

Agencija u medijima

SOS

mobing

0800-300-601

besplatan poziv

Preuzmite našu aplikaciju za mobilni telefon

The mobile application of the Republic agency for peaceful settlement of labor disputes is for everyone who wants to initiate the mediation procedure under the jurisdiction of the agency easy and quickly, as well as for those who want to learn more about the agency and its activities.

Goole play Preuzmite aplikaciju
banner mobile phone