Efektivan CAF korisnik

Stručno

Nepristrasno

Besplatno

Dobrovoljno

Aktivnosti

25. April 2024.

Visoki predstavnik Međunarodne organizacije rada i specijalista za socijalni dijalog i radno pravo Lejo Sibel iz Kancelarije za Centralnu i Istočnu Evropu u Budimpešti posetio je Agenciju u četvrtak 25. aprila. Tom prilikom gospodin Sibel se sastao sa direktorom Agencije dr Ivicom Lazovićem.

Povod sastanka je razgovor o novom projekatu „Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“ koji sprovodi Međunarodna organizacija rada uz partnerstvo Delegacije EU u Republici Srbiji i socijalnih partnera u našoj zemlji, reprezentativnih sindikata (SSSS, UGS „Nezavisnost“), udruženja poslodavaca (Unija poslodavaca), i predstavnika države Ministarstvo rada, Socijalno-ekonomski savet i Agencija, kao važna institucija koja podstiče i razvija socijalni dijalog. Ovaj projekat će trajati 4 godine u cilju jačanja socijalnog dijaloga, unapređenja regulatornog i institucionalnog okvira za bipartitno i tripartitno prgovaranje i funkcionisanje.

Gospodin Sibel nas je i ekskluzivno upoznao da je odobrena treća faza projekta „Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja - ESAP 3“ u kojem regionalna tela za mirno rešavanje radnih sporova imaju značajnu ulogu i u okviru kojeg se razvija mreža praktičara za mirno rešavanje sporova.

Takođe, u toku je i projekat „Inicijativa za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje, koju sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa MOR i socijalnim partnerima i u čijim okvirima se ostvaruje značajno institucionalno podizanje kapaciteta Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, ali i promocija ovih mehanizama kompanijama na koje se odnose nemački propisi o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja.

Direktor Agencije dr Ivica Lazović istakao je značaj saradnje sa MOR-om svih socijalnih partnera u Republici Srbiji, a posebno Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova u cilju jačanja socijalnog dijaloga, mirnog rešavanja radnih sprova i unapređenja zajedničke prakse i iskustava.

Tokom srdačnog i prijateljskog razgovora razmenjena su iskustva i brojni primeri dobre saradnje u praksi, a koja posebno dobija na intenzitetu poslednjih nekoliko godina. Istaknuto je da će ta saradnja biti još intenzivnija u predstojećem periodu kroz sve navedene projekte.

19. April 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova održala je 19. aprila 2024. godine vebinar na temu „Mirenje i arbitraža u praksi“. Na vebinaru je o predmetnoj temi govorio prof. dr Živko Kulić, jedan od najiskusnijih miritelja i arbitra sa naših prostora.

Vebinaru su prisustvovali studenti fakulteta sa kojima Agencija ima potpisan sporazum o saradnji, Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu i mnogi drugi.

Profesor Kulić je prisutnima nastojao da približi institute mirenja i arbitraže i ukaže na značajne izazove sa kojima se susretao u praksi. Pre svega je učesnike upoznao sa pojmom radnih sporova, kako individualnih tako i kolektivnih i ukazao na metode rešavanja radnih sporova, sa posebnim fokusom na vansudske metode. Vansudske metode podrazumevaju rešavanje sporova u postupku mirenja i arbitraže, koje je profesor približio konkretnim primerima koje je rešavao u svojoj impozantnoj karijeri, posebno ističući primere zlostavljanja na radu i štrajka.

Ovaj vebinar, koji je izazvao veliku pažnju studenata, je samo jedna u nizu aktivnosti koje će Agencija sprovesti u cilju intenziviranja saradnje sa fakultetima i približavanju instituta mirnog rešavanja radnih sporova budućim pravnicima.

Nakon predavanja učesnicima se obratio i direktor Agencije dr Ivica Lazović sa izuzetnim zapažanjima o pravnom i moralnom sukobu u postupcima mirenja i arbitraži, nakon čega se otvorila plodotvorna diskusija da li se prilikom rešavanja sporova prednost daje normi ili čoveku?

Učesnici su na kraju vebinara imali priliku da postave pitanja i iznesu svoja zapažanja i tim putem su se uključili u diskusiju ističući da je Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova organizovala vrlo inspirativan vebinar.

10. April 2024.

Dana 10. aprila 2024. godine održana je konferencija „Radnopravni aspekti ljudskih prava-teorija i primena“ u saorganizaciji Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, Kancelarije Pokrajinskog ombudsmana, Kancelarije Lokalnog ombudsmana Grada Kragujevca i Kancelarije Lokalnog ombudsmana Grada Niša, uz podršku Udruženja ombudsmana Srbije.

Izuzetno je značajno što je tom prilikom potpisan Sporazum o saradnji između Agencije i Udruženja ombudsmana Republike Srbije. Sporazum su potpisali direktor Agencije dr Ivica Lazović i predsednik Udruženja ombudsmana Srbije Miljko Valjarević.

Cilj skupa, koji je na jednom mestu okupio sve lokalne zaštitnike građana, bilo je sticanje novih znanja, razmena dobre prakse i dijalog o unapređenju zaštite ljudskih prava i radnih prava koja iz njih proističu. Učesnici su bili u prilici da čuju stavove eminentnih stručnjaka iz ove oblasti i da kroz interaktivan pristup iznesu svoje ideje i zapažanja.

Skup je otvorio republički ombudsman mr Zoran Pašalić. Učesnike su u uvodnim obraćanjima pozdravili i dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava grada Kragujevca, Katarina Mitrovska, lokalna ombudsmanka grada Niša i Snežana Knežević, zamenica pokrajinske zaštitnice građana iz Novog Sada.

O radnopravnom aspektu ljudskih prava, teoriji i primeni govorili su prof. dr Bojan Urdarević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i prof. dr Marko Davinić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Interaktivni deo ove konferencije je organizovan u vidu panel diskusija – primeri dobre prakse, na temu diskusije: „Radnopravni aspekti ljudskih prava - teorija i primena“ koju je moderirala doc. dr Dragana Ćorić - pokrajinska zaštitnica građana, ombudsmanka, a u kojoj su učestvovali Miljko Valjarević, predsednik Udruženja ombudsmana Srbije, Jelena Milivojević, lokalna ombudsmanka grada Kragujevca, Katarina Mitrovska, Lokalna ombudsmanka Grada Niša i prof. dr Živko Kulić, miritelj i arbitar Agencije.

Na kraju konferencije je otvorena plodotvorna diskusija o primerima i izazovima u praksi i radu lokalnih ombudsmana kao i miritelja i arbitara Agencije.

08. April 2024.

Nakon intezivnih pregovora, posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dana 8. aprila 2024. godine, potpisan je Sporazum o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora, između Sindikata obrazovanja Srbije i Ministarstva prosvete Republike Srbije, povodom izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za visoko obrazovanje.

Postupak pred Agencijom pokrenut je po službenoj dužnosti, u skladu sa Zakonom o mirnom rešavanju radnih sporova, odmah po prijemu Predloga od strane Sindikata obrazovanja Srbije. Postupajući miritelj, prof dr. Živko Kulić, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirao je Odbor za mirenje, u koji su ušli predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj. Nakon tri održane rasprave došlo je najpre do približavanja, a kasnije i usaglašavanja stavova o načinu rešavanja spornih pitanja. Članovi Odbora za mirenje su utvrdili konačan tekst zajedničke Preporuke za koju su, u skladu sa zakonom, jednoglasno glasali.

Predstavnici Sindikata i Ministarstva prosvete na osnovu zajedničke Preporuke zaključili su i Sporazum o rešavanju spora, koji će predstavljati sastavni deo Posebnog kolektivnog ugovora o izmena i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za visoko obrazovanje.

Strane u sporu su izborom da reše kolektivni spor posredstvom Agencije, uz vešto vođenje postupka od strane miritelja prof dr. Živka Kulića, dale doprinos očuvanju socijalnog mira i dobrih odnosa, te pokazale prednosti mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora unapređenjem socijalnog dijaloga.

05. April 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je svoj rad i postignuća na prvoj međunarodnoj konferecniji evropskih institucija za mirno rešavanje radnih sporova pod nazivom „Rešavanje radnih sporova u Evropi“ koja je održana 05. aprila 2024. godine u Atini. Konferencija je organizovana pod pokroviteljstvom predsednice Republike Grčke Katerine Sakelaropulu a od strane Organizacije za medijaciju i arbitražu Grčke (O.ME.D) i Pravnog fakulteta Univerziteta u Atini (NKUA) u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (ILO).

Skup je otvorio pomoćnik ministra za rad Republike Grčke gospodin Vasilis Spanakis koji je poželeo dobrodošlicu učesnicima uz nadu da će skupovi poput ovog unaprediti praksu mirnog rešavanja radnih sporova u čitavoj Evropi. Pored predstavnika Agencije i domaćina iz Grčke, konferenciji su prisustvovale i delegacije institucija koje se bave mirnim rešavanjem radnih sporova iz Belgije, Bugarske, Irske, Portugala, Španije, Švedske, Ukrajne i Velike Britanije, rukovodstvo vodećih sindikata i udruženja poslodavaca Grčke kao i predstavnici naučne zajednice.

U svom obraćanju direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, predstavio je dosadašnji rad i postignuća naše Agencije. On se osvrnuo na zakonski okvir u kome Agencija radi i nadležnosti koje ima. Takođe, gospodin Lazović je učesnike upoznao sa načinom izbora miritelja i arbitara i ulogom socijalnih partnera u tome. Predstavio je tok postupka pred Agencijom uz napomenu da se sporovi rešavaju brzo, efinasno i besplatno za sve strane u sporu. Na kraju, zaključio je da su ovakve konferencije dragocene za razmenu dobre prakse i iskustava i da imaju ogroman značaj za unapređenje instituta mirnog rešavanja radnih sporova.

Na konferenciji je pokrenuta i inicijativa za formiranje evropske mreže institucija za mirno rešavanje radnih sporova čiji bi član postala i Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova. Ova mreža omogućila bi kontinuiranu saradnju institucija članica uz održavanje stručnih skupova na godišnjem nivou.

01. Mart 2024.

Na okruglom stolu pod nazivom „Diskriminacija na radu i mehanizmi zaštite“, koji je održan 1. marta u Beogradu, Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je mogućnosti za zaštitu radnika od diskriminacije kroz postupke koji se vode pred Agencijom. Debata je organizovana a u okviru projekta „Inicijativa za globalnu solidarnost“ koji u Srbiji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) od strane Fondacije Centar za demokratiju.

Direktor Agencije dr Ivica Lazović upoznao je učesnike debate sa delokrugom rada Agencije i ukazao na ulogu koju ona ima u zaštiti radnika od diskriminacije. On je istakao značaj vasudskih mehanizama zaštite radnih prava kojima se omogućava da se postupci reše brzo i efikasno. Istovremeno Lazović je podvukao da Agencija angažuje značajne resurse kako bi radnike i sindikate upoznala sa institutom mirnog rešavanja radnih sporova stavljajući akcenat na mobing i diskriminaciju koji često nisu prepoznati s njihove strane.

Pored predstavnika Agencije u diskusiji su učestvovali i Nataša Vučković ispred organizatora, Kirsten Schönefeld iz Fondacije Fridrih Ebert, Danijela Ristovski iz kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Sanela Bahtijarević ispred Nemačke organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), predstavnici sindikata kao i nevladinog sektora.

Drugi o nama

Drugi o nama

“Mirno rešavanje radnih sporova predstavlja poželjno sredstvo za rešavanje nesuglasica u procesu rada, uz istovremeno očuvanje dobrih odnosa između zaposlenog i poslodavca. A upravo dobri odnosi, saradnja i dijalog vode uspešnom poslovanju na nivo preduzeća ili ustanove, odnosno ekonomski uspešnom i socijalno odgovornom društvu”

Predsednik SSSS

Ljubisav Orbović

/

Drugi o nama

Drugi o nama

“Poslodavci podržavaju mehanizme za mirno rešavanje radnih sporova, jer su moćan alat koji pomaže stranama u sporu da same nađu rešenje problema, čime doprinose razvoju socijalnog dijaloga i ravnoteži održivog ekonomskog i socijalnog napretka.”

predsednik Unije poslodavaca Srbije

Miloš Nenezić

/

Drugi o nama

Drugi o nama

“Mirno rešavanje radnih sporova za radnike znači pre svega mogućnost da se radni spor reši u kratkom roku i da se ne ide na sud. Mi ohrabrujemo naše članove da ga koriste što više, ohrabrujemo i poslodavce da koriste ovaj institut, jer je neophodno da i oni budu strana koji taj institut prihvata.”

Predsednik UGS Nezavisnost

Čedanka Andrić

/

Agencija u medijima

SOS

mobing

0800-300-601

besplatan poziv