04. April 2025.
U okviru obeležavanja 20 godina rada Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, u prostorijama Narodne banke Srbije 04. aprila 2025. godine, održan je još jedan značajan događaj koji je objedinio Međunarodnu konferenciju, uvodnu obuku za novoizabrane miritelje i arbitre i prvu interaktivnu obuku.
Događaj je svečano otvorio direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, koji je prisutne upoznao sa dosadašnjim rezultatima rada i izazovima sa kojima se Agencija suočavala. On je naglasio značaj afirmacije mirnog rešavanja radnih sporova kao mehanizma da se do pravednog rešenja dođe na brz i efikasan način.
Program je obuhvatio dodelu priznanja institucijama i organizacijama koje su dale poseban doprinos razvoju instituta mirnog rešavanja radnih sporova u Srbiji. Plakete Agencije uručene su Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, v.d. direktoru Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Nikoli Banjcu, Uniji poslodavaca Srbije, predsedniku Milošu Neneziću, Savezu samostalnih sindikata Srbije, potpredsedniku Dušku Vukoviću, UGS „Nezavisnost“, predsednici Čedanki Andrić, Udruženju za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, potpredsedniku prof. dr Senadu Jašareviću i Inicijativi za razvoj i saradnju, direktoru Miodragu Nedeljkoviću.
Poseban akcenat ovog skupa bio je na izuzetnom predavanju profesora dr Kostasa Papadimitriua, profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Atini i nekadašnjeg predsednika grčke organizacije za medijaciju i arbitražu OMED. Profesor Papadimitriu je prisutnima preneo dragocena iskustva iz prakse Grčke, sa osvrtom na značaj socijalnog dijaloga i uloge koju mirno rešavanje radnih sporova ima u očuvanju stabilnosti radnih odnosa.
U nastavku, usledile su dve panel diskusije posvećene mirenju i arbitraži. Iskusni miritelji i arbitri podelili su svoja praktična iskustva i ukazali na ključne korake u postupcima mirnog rešavanja radnih sporova. U panelu Mirenje u praksi učestvovali su prof. dr Senad Jašarević, Miljko Valjarević i Ružica Erceg, dok su u okviru panela Arbitraža u praksi svoja iskustva prezentovali Srđan Dobrica, Slađana Andrić i Sanja Stanišić. Oba panela moderirala je Jovana Spaić Erdeljan, koordinatorka MOR-a. Diskusije su bile posebno značajne za novoizabrane miritelje i arbitre koji su bili u prilici da se kroz realne primere upoznaju sa tokom postupaka i izazovima na koje treba obratiti pažnju.
Prisutni su imali priliku da čuju i predavanje Milene Tasić na temu Mirenje i posredovanje u radnim sporovima – pristupi upravljanju konfliktima i veštine posrednika, nastalo na osnovu obuke koju je realizovao MOR centar u Torinu.
Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova ovim događajem nastavlja proslavu velikog jubileja, ali i unapređuje saradnju sa domaćim i međunarodnim partnerima u cilju jačanja socijalnog dijaloga i pravednijih radnih odnosa.
31. Mart 2025.
U prostorijama Opšte bolnice Gornji Milanovac potpisan je sporazum kojim je uspešno rešen kolektivni radni spor između ove zdravstvene ustanove i Sindikat zdravstva i socijalne zaštite „Sloga“. Sporazum je postignut zahvaljujući posredovanju Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, čije je stručno angažovanje doprinelo konstruktivnom dijalogu i pravednom rešenju za obe strane.
Postupak mirenja pokrenut je na inicijativu sindikata, uz saglasnost uprave Opšte bolnice, a za postupajućeg miritelja imenovan je prof. dr Dejan Logarušić, koji je upisan u Imenik miritelja i arbitara Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova. Formiran je Odbor za mirenje, sastavljen od predstavnika obe strane i miritelja, sa ciljem približavanja stavova i pronalaženja obostrano prihvatljivog rešenja.
Sporazumom su utvrđene mere koje doprinose poboljšanju uslova rada zaposlenih, uključujući unapređenje komunikacije između poslodavca i radnika, precizniju primenu kolektivnog ugovora koje će pozitivno uticati na dobrobit zaposlenih. Jedna od konkretnih odluka predviđenih sporazumom odnosi se na mogućnost da sva deca zaposlenih u bolnici, uzrasta do 15 godina, dobiju prigodan poklon za Novu godinu. Ova odluka predstavlja značajan korak ka poboljšanju radnih uslova i pokazuje da uprava bolnice vodi računa ne samo o profesionalnim obavezama zaposlenih, već i o njihovim porodicama.
Ovim postupkom potvrđeno je da konstruktivan dijalog predstavlja najefikasniji način za rešavanje radnih sporova, čime se doprinosi očuvanju socijalnog mira i unapređenju radnih odnosa. Uspešno rešavanje ovog spora predstavlja pozitivan primer za druge zdravstvene ustanove u Srbiji koje se suočavaju sa sličnim izazovima, ukazujući na značaj saradnje i mirnog rešavanja konflikata u cilju zajedničkog napretka.
25. Mart 2025.
Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova još jednom je pokazala da predstavlja pouzdanu adresu za sve koji smatraju da su izloženi mobingu na radnom mestu. U nedavnom slučaju, koji je pokrenut po zajedničkom predlogu jednog fakulteta Univerziteta u Beogradu i jedne zaposlene, postignut je sporazum o rešenju spora na zadovoljstvo obe strane.
Spor je vođen u postupku zatvorenom za javnost, a za arbitra je bila određena Slađana Andrić. Tokom postupka, arbitrka je organizovala zajedničke i pojedinačne razgovore sa stranama u sporu, što je omogućilo da se sva sporna pitanja temeljno razmotre i reše na konstruktivan način.
Tokom postupka, obe strane su pokazale visok nivo odgovornosti i posvećenosti u pronalaženju rešenja. Učesnici su uspeli da otklone nejasnoće u komunikaciji i dogovore se o svim spornim tačkama. Ovim sporazumom stvoreni su uslovi za prijatnu i produktivnu radnu atmosferu, bez poremećenih međuljudskih odnosa.
Ovaj primer predstavlja još jedan dokaz da je Agencija pouzdana institucija za rešavanje pitanja mobinga na radnom mestu, nudeći efikasnu alternativu dugotrajnim sudskim postupcima i primeni Zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu.
25. Mart 2025.
Kolektivni radni spor između Saveza samostalnih sindikata grada Pančeva i Gradske uprave grada Pančeva vezano za početak pregovora oko zaključenja kolektivnog ugovora, rezultirao je početkom pregovora i uspešno je okončan uz posredovanje Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.
Postupak je pokrenut na predlog Saveza samostalnih sindikata grada Pančeva, a direktor Agencije je po službenoj dužnosti odredio za postupajuću miriteljku Minu Nikolić, koja je na prvoj raspravi formirala Odbor za mirenje sa predstavnicima obe strane, donela je preporuku koja je postavila temelje za dalji napredak u rešavanju spora i početak dijaloga između strana.
Ovaj ishod naglašava značaj socijalnog dijaloga i pokazuje da se, uz konstruktivnu saradnju i dobro vođen proces, spor može rešiti mirnim putem. Izbor mirnog rešavanja doprineo je očuvanju socijalnog mira i dobrih odnosa, ističući prednosti dijaloga u rešavanju radnih konflikata.
Strane će nastaviti pregovore u dobroj veri kako bi se osiguralo dodatno unapređenje odnosa i postizanje optimalnih rešenja.
10. Mart 2025.
U periodu od 4. do 6. marta 2025. godine, u Sokobanji je održana dvodnevna obuka za iskusne miritelje i arbitre Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova. Ova obuka, organizovana uz podršku Međunarodne organizacije rada (MOR), u partnerstvu sa Delegacijom EU u Srbiji i organizacijom „GIZ“ (Nemačka saradnja u Srbiji), s ciljem daljeg jačanja kapaciteta i kompetencija miritelja i arbitara u Srbiji.
Prvi dan obuke bio je posvećen irskom sistemu rešavanja radnih sporova i ulozi Komisije za radne odnose (WRC). Učesnici su se upoznali sa zakonodavnim okvirom, principom dobrovoljnosti, industrijskim odnosima i pravom na štrajk, kao i sličnostima i razlikama između irskog i srpskog sistema. Predstavnici WRC-a predstavili su svoju organizaciju i usluge, s posebnim fokusom na ulogu miritelja u kolektivnim sporovima. Kroz studije slučaja, analizirani su konkretni primeri iz prakse, dok je posebna pažnja posvećena kolektivnim ugovorima, njihovoj primeni i usklađenosti sa radnim zakonodavstvom. Ovaj deo obuke omogućio je razmenu iskustava i diskusiju o unapređenju kolektivnog pregovaranja u Srbiji.
Završni dan obuke bio je posvećen integraciji internih žalbenih mehanizama u kolektivno pregovaranje. Učesnici su diskutovali o pravnom okviru, kako na domaćem, tako i na međunarodnom nivou, kao i o prednostima ovih mehanizama za sindikate i poslodavce. Poseban fokus bio je na praktičnim aspektima – kako kreirati efikasne interne žalbene mehanizme, kako ih zagovarati i kako ih uključiti u proces kolektivnog pregovaranja.
Razmena iskustava sa irskim kolegama omogućila je dublje razumevanje međunarodnih standarda i primene najboljih praksi u mirnom rešavanju radnih sporova.
Unapređenjem veština miritelja i arbitara, poboljšava se zaštita radnih prava u javnom i privatnom sektoru, čime se doprinosi stvaranju stabilnijeg i pravednijeg radnog okruženja u Srbiji.
07. Mart 2025.
Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova obeležila je 20 godina uspešnog rada na svečanoj međunarodnoj konferenciji „Pristup pravdi u oblasti rada za sve: Prevencija i rešavanje radnih sporova“, koja je održana 4. marta 2025. godine u beogradskom hotelu „Metropol“. Konferencija je organizovana uz podršku Međunarodne organizacije rada i njenih projekata usmerenih na jačanje socijalnog dijaloga i radne pravde u Srbiji i regionu.
Ovaj značajan događaj okupio je stručnjake iz oblasti radnog prava, socijalnog dijaloga i medijacije, kao i predstavnike socijalnih partnera i institucija, koji su zajedno sa Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova obeležili dve decenije rada institucije.
Konferenciju je svečano otvorio direktor Agencije, dr Ivica Lazović, koji je govorio o postignutim rezultatima i viziji daljeg razvoja Agencije. Učesnike su pozdravili i svoje obraćanje održali: Ada Hajbrehce, glavni tehnički savetnik Međunarodne organizacije rada, Zoran Martinović, pomoćnik ministra Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Duško Vuković, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, Zoran Ilić, zamenik predsednika UGS „Nezavisnost“, Vesna Kovačević Stanković iz Unije poslodavaca Srbije.
U uvodnim obraćanjima istaknut je značaj razvoja sistema mirnog rešavanja radnih sporova i njegova uloga u stabilizaciji radnih odnosa, smanjenju sudskih sporova i jačanju socijalnog dijaloga u Srbiji.
Svečani deo konferencije bio je rezervisan i za dodelu priznanja partnerima koji su svojim radom i saradnjom doprineli razvoju mehanizama mirnog rešavanja radnih sporova u Srbiji.
Tokom panel diskusija, učesnici su imali priliku da čuju iskustva i najbolje prakse stručnjaka iz evropskih zemalja kao što su Švedska, Španija, Portugal, Grčka, Irska, Bugarska, Belgija, kao i iz zemalja zapadnog Balkana. Paneli su ponudili poređenje različitih modela mirnog rešavanja radnih sporova, sa posebnim osvrtom na razvoj regionalnih i evropskih mreža institucija za ovu oblast.
Učesnici su takođe upoznati sa smernicama Međunarodne organizacije rada (ILO) za unapređenje pristupa pravdi u oblasti rada, koje su važan korak u kontinuiranom usavršavanju pravnih i institucionalnih okvira za rešavanje radnih sporova.
Obeležavanje 20 godina rada Agencije potvrdilo je da je mirno rešavanje radnih sporova ključni instrument za stabilno i pravedno radno okruženje, kao i da je Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova jedan od ključnih stubova ovog procesa u Srbiji.
07. Mart 2025.
15. Novembar 2024.
18. April 2024.