Ефективан CAF корисник

Стручно

Непристрасно

Бесплатно

Добровољно

Активности

27. Новембар 2024.

Традиционална посета студената завршне године Правног факултета Универзитета у Београду, који слушају предмет радно право, Агенцији је одржана 27. новембра 2024. године у Палати Србија. Посета је организована у оквиру Споразума о сарадњи између Правног факултета и Агенције, а студенте су предводиле проф. др Љубинка Ковачевић и сарадник у настави Мина Кузминац.

Догађај је отворио директор Агенције, др Ивица Лазовић, који је исказао задовољство због дугогодишње сарадње која постоји између Агенције и ове високошколске институције. Он је истакао да су врата Агенције отворена за студенте који желе да се у својим стручним радовима баве институтом мирног решавања радних спорова, као и онима који желе да реализују стручну праксу у Агенцији. Господин Лазовић је присутним студентима представио историјски развој института мирног решавања радних спорова и Агенције, са освртом на институције које се баве решавањем радних спорова у упоредној правној пракси. Такође је представио достигнућа и изазове са којима се Агенција сусреће у раду, као и визију за будућност.

О надлежностима Агенције, начелима, поступком пред Агенцијом, статистиком, примерима из досадашње богате праксе Агенције и процесима дигитализације и дигиталне трансформације у Агенцији говориле су Драгана Андоновска, руководилац Групе за правне и стручне послове Агенције и Јелена Голубовић, саветник у Агенцији. Кроз примере из праксе показале су да када постоји добра воља страна у спору, и неки од најкомпликованијих радних спорова могу решити мирним путем, без вођења дуготрајног судског поступка.

Упознавање са радом Агенције завршено је разговором са студентима, у коме су студенти постављали питања и износили своја мишљења, запажања у вези са радом Агенције и дилеме о алтернативним видовима решавања радних спорова у Републици Србији.

25. Новембар 2024.

Републичка агенција за мирно решавање радних спорова имала је част да учествује на радионици посвећеној иновацијама и примени бихевиористичких наука у јавној управи, одржаној 22. новембра 2024. године у Мастрихту, Холандија.

Овај престижни догађај организован је од стране Европског института за јавну управу (EIPA) у оквиру пројекта „EPSA 2023-24 – the European Public Sector Award“ који је подржан од стране Европске Уније а окупио је представнике јавне управе из Србије, Ирске, Португала, Албаније, Италије и Холандије, пружајући јединствену прилику за размену искустава и усвајање нових знања.

Предавања и интерактивне сесије водио је професор Ларс Тамерс, реномирани стручњак у области јавног менаџмента и бихевиористичких наука са Универзитета у Утрехту. Учесници су имали прилику да се упознају са савременим теоријама и практичним примерима примене иновација у управљању. Током радионице, полазници су радили на развоју конкретних пројеката иновација и анализирали како научне спознаје могу допринети унапређењу процеса рада у њиховим институцијама.

Испред Агенције, радионици су присуствовали директор Агенције др Ивица Лазовић и саветник Милош Прокић, који су активно учествовали у свим сегментима програма. Посебну вредност догађају дала је размена искустава са колегама из других земаља, што ће допринети даљој примени иновативних решења у раду Агенције.

Учешће на оваквим радионицама представља значајан корак ка унапређењу наших услуга и додатном јачању капацитета за мирно решавање радних спорова. Агенција остаје посвећена сталном усавршавању и примени савремених метода у свом раду.

15. Новембар 2024.

Републичка агенција за мирно решавање радних спорова узела је учешће на панелу са темом „Спорна питања радних спорова“ који су 15. новембра 2024. године организовали Удружење правника у привреди и Удружења правника Вршца, Беле Цркве и Пландишта. Панелом је модерирао др Ненад Грујић, генерални секретар Удружења правника у привреди, а на пенелу су говорили др Ивица Лазовић, директор Агенције, доц. др Филип Бојић, Правни факултет Универзитета у Београду и Зорица Вељић, судија у пензији Апелационог суда у Београду.

Господин Лазовић је присутнима представио механизам мирног решавања радних спорова и нагласио надлежности које Агенција има. Он је истакао предности које радници и послодавци имају уколико се одлуче да воде поступак пред Агенцијом уместо пред судом. Такође, овом приликом др Лазовић је указао на значај сарадње Агенције и стручне јавности како би се на што ефикаснији начин решавали спорови између запослених и послодаваца.

Поред мирног решавања радних спорова као ефикасног механизма да се спорови превернирају и реше на панелу се говорило и о злоупотреби боловања, застарелости доприноса, отказу уговора о раду због повреде радне дисциплине, остваривању и заштити колективних права запослених у домаћем праву.

На крају панела, председница Удружења правника у привреди Наташа Петровић Томић и председник Управног одбора Удружења правника Вршца, Беле Цркве и Пландишта, Игор Орта, закључили су Споразум о сарадњи између два удружења.

07. Новембар 2024.

Споразум о сарадњи Правног факултета Универзитета Унион у Београду и Републичке агенције за мирно решавање радних спорова потписан је у четвртак, 7. новембра 2024. године. Споразум су потписали директор Републичкe агенцијe за мирно решавање радних спорова др Ивица Лазовић и деканица Правног факултета Универзитета Унион у Београду проф. др Виолета Беширевић. Потписивању споразума присуствовала је и доцент на овом факултету др Мила Петровић која је уједно и миритељ Агенције.

Потписаним споразумом успостављена је сарадња између Правног факултета Универзитета Унион у Београду и Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, са циљем да се додатно развијају и унапређују капацитети обе институције. Ова сарадња омогућава миритељима и арбитрима да унапређују своје вештине и доприноси популаризацији мирног решавања индивидуалних и колективних радних спорова међу студентима. Поред тога, споразум отвара простор за размену информација и искустава, учешће у пројектима, као и за организовање семинара и стручних скупова у областима од заједничког интереса.

30. Октобар 2024.

Републичка агенција за мирно решавање радних спорова представила је механизме за заштиту радних права из своје надлежности на дводневном међународном семинару са темом „Јачање социјалног дијалога - Дужна пажња и одговорност у ланцу снабдевања у контексту борбе против трговине људима и радне експлоатације“. Семинар је организован у Београду од 29. – 30. октобра 2024. године од стране Синдиката радника грађевинарства и индустрије грађевинског материјала Србије, ACVBIE из Белгије и CNV Vakmensen из Холандије а уз финансијску подршку Европске уније и Европског центра за радничка питања (ЕЗА).

Скуп је, поред синдикалних представника из Србије, Белгије и Холандије, окупио и синдикалне раднике из Аустрије, Хрватске, Словеније, Босне и Херцеговине и Северне Македоније. Такође на семинару су учествовали и представници Међународне организације рада (ILO), немачког GIZ- а и невладиног сектора.

Са радом и надлежностима Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, а у оквиру панела под називом „Дужна пажња – жалбени механизми и процедуре“, присутне је упознала Драгана Андоновска, виши саветник у Агенцији. Она је нагласила да се спорови пред Агенцијом решавају брзо, ефикасно и бесплатно и да је, када се исцрпе сви интерни механизми, поступак пред Агенцијом најефикаснији екстерни жалбени механизам за решавање радних спорова. Она је учесницима представила примере из досадашње праксе Агенције указујући на уштеде које су оствариле стране у спору одлучивши се да поступак решавају мирним путем.

У даљој дискусији о овој теми присутни су били у прилици да поставе питања и реше недоумице о мирном решавању радних спорова и улози Агенције. Такође могли да чују и искуства синдикалних представника који су користили услуге Агенције како би решили настале индивидуалне и колективне радне спорове те да се тако из прве руке упознају са бенефитима овог екстерног механизма решавања радних спорова.

23. Октобар 2024.

На првом „LEGAL PRO FORUM 2024“, који је одржан од 20. до 23. октобра на Златибору, у оквиру панела на тему „Дугорочно креирање корпоративне вредности“, учествовали су истакнути стручњаци из области одрживог пословања и радног права. Панелисти Тијана Копривица, директорка одрживог пословања „Delta Holding“, др Јована Величковић, адвокат из Београда и др Ивица Лазовић, директор Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, дискутовали су о значају дугорочног стварања корпоративне вредности кроз примену „ESG“ стандарда. Модератор панела била је др Љубинка Ковачевић, редовни професор Правног факултета Универзитета у Београду.

Др Ивица Лазовић је упознао присутне са радом и надлежностима Републичке агенције за мирно решавање радних спорова, истичући њену улогу као екстерног механизма када се исцрпе сви интерни начини решавања спорова унутар компанија. Господин Лазовић је учеснике упознао са новим прописима о дужној пажњи у ланцима снабдевања и њиховим импликацијама на пословање. Такође је представио примере ефикасног решавања радних спорова пред Агенцијом, нагласивши да је овај механизам кључан за одржавање стабилности и праведних односа на тржишту рада. Присутни су имали прилику да поставе питања и дискутују о могућностима примене ових алтернативних механизама за заштиту радних права.

Панелисти су нагласили да је одрживи развој тема будућности, која ће се односити на све компаније, без обзира на њихову величину. Закључено је да ће сарадња компанија кроз размену искустава, као и подршка стручних организација, бити кључни фактори у превазилажењу изазова на путу ка испуњавању „ESG“ (Environmental, Social, Governance) стандарда.

Други о нама

Други о нама

“Мирно решавање радних спорова представља пожељно средство за решавање несугласица у процесу рада, уз истовремено очување добрих односа између запосленог и послодавца. А управо добри односи, сарадња и дијалог воде успешном пословању на ниво предузећа или установе, односно економски успешном и социјално одговорном друштву”

Председник СССС

Љубисав Орбовић

/

Други о нама

Други о нама

“Послодавци подржавају механизме за мирно решавање радних спорова, јер су моћан алат који помаже странама у спору да саме нађу решење проблема, чиме доприносе развоју социјалног дијалога и равнотежи одрживог економског и социјалног напретка.”

председник Уније послодаваца Србије

Милош Ненезић

/

Други о нама

Други о нама

“Мирно решавање радних спорова за раднике значи пре свега могућност да се радни спор реши у кратком року и да се не иде на суд. Ми охрабрујемо наше чланове да га користе што више, охрабрујемо и послодавце да користе овај институт, јер је неопходно да и они буду страна који тај институт прихвата.”

Председник УГС Независност

Чеданка Андрић

/

Агенција у медијима

SOS

mobing

0800-300-601

besplatan poziv

Преузмите нашу апликацију за мобилни телефон

The mobile application of the Republic agency for peaceful settlement of labor disputes is for everyone who wants to initiate the mediation procedure under the jurisdiction of the agency easy and quickly, as well as for those who want to learn more about the agency and its activities.

Goole play Преузмите апликацију
banner mobile phone