Активности

Пракса потврђује да је Агенција права адреса за све који мисле да су изложени мобингу

27. 10. 2022.

Поводом случаја запослене из ЈКП Водовод у Лазаревцу која је сматрала да је изложена мобингу, а који је изазвао и медијску пажњу више на линку још једном се потврдило да је Агенција права адреса за све који мисле да су изложени мобингу.

Запослена у овом предузећу је поднела предлог за мирно решавање радног спора пред Агенцијом, сматарјући да је изложена мобингу. Агенција је у складу са Законом о мирном решавању радних спорова послала предлог другој страни, послодавцу ЈКП Водовод у Лазаревцу, на сагласност. Послодавац се сагласио да се овај поступак решава мирним путем, а у складу и поштојући препоруку Владе Републике Србије дате Закључком 05 Број 116-8060/2015 („Сл. Гласник РС“ бр. 67/15), којим се препоручује јавном сектору, односно свим установама и институцијама које се финансирају из буџета, да све колективне и индивидуалне радне спорове решавају посредством Републичке агенције за мирно решавање радних спорова.

Након две одржане расправе, послодавац и запослена су показали висок ниво одговорности да се сва спорна питања реше, те се дошло до споразума о решењу свих спорних тачака. Закључено је да појединачни правни акти послодавца којима одлучује о правима и обавезама из радног односа не могу бити предмет заштите права по основу злостављања на раду, али да постоји неспоразуму по више питања. Сва та спорна питања су решена у конструктивном дијалогу и жељи стварања пријатне радне атмосфере без поремећених међуљудских односа. На крају, стране су дошле до споразума који је потврђен и арбитражним решењем.

Такође, пред Агенцијом се решавао у септембру ове године и поступак запослене у једном суду која је сматрала да је изложена злостављању на раду. Она је поднела предлог Агенцији, који је послат послодавцу на сагласност. Послодавац је прихватио да се овај поступак решава мирним путем пред Агенцијом. Била је довољна само једна расправа да се сва спорна питања реше и да се поступак уз међусобна извињења и пружање руку оконча у интересу општег добра и колектива. Након тога, поступајући арбитар који је водио ову расправу, уз сагласност страна, окончао је поступак.

Наведени примери су само неки из праксе Агенције, који потврђују да је она права адреса за све који мисле да су изложени мобингу и добра алтернатива Закону о спречавању злостављања на раду или дуготрајним судским поступцима.

Изменама Закона о мирном решавању радних спорова 2018. године, Агенција ове поступке решава тако што настоји да помири стране и да се дође до обострано прихватљивог решења за понашања и односе које неко доживљава као злостављање, а неко као конфликт, свађу или неспоразум. У циљу нормализације односа у радном окружењу, ставарања добре радне амосфере, избегавања дуготрајних судских спорова и додатног ремећења односа код послодавца, Агенција ове поступке решава споразумом страна, а који се потврђује арбитражним решењем које је правоснажно и извршно. Похвално је што све већи број послодаваца и запослених препознаје предности оваквог поступка и поверење поклања Агенцији насупрот дуготрајних судских поступака.