Aktivnosti

15. Jul 2024.

U dva nedavno okončana postupka pred Agencijom, a koja su vođena povodom mobinga u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac iz Kragujevca i Planeta sport d.o.o. iz Beograda, strane u sporu su došle do sporazuma i arbitražnog rešenja.

Poslodavac i zaposleni u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac podneli su zajednički predlog za mirno rešavanje radnog spora pred Agencijom, a povodom mobinga. Strane u sporu su se saglasile oko izbora arbitra te je za arbitra određen Miljko Valjarević.

Nakon održane rasprave, zaposleni i poslodavac su pokazali visok nivo odgovornosti da se sva sporna pitanja reše, te se došlo do sporazuma o rešenju svih spornih tačaka. Učesnici u postupku su se saglasili da ni na koji način neće omalovažavati, nipodaštavati, zastrašivati, urušavati profesionalni ugled, zdravlje, bezbednost i dostojanstvo strana u sporu, ali i svih zaposlenih kod poslodavca. Sva sporna pitanja su rešena u konstruktivnom dijalogu i želji stvaranja prijatne radne atmosfere bez poremećenih međuljudskih odnosa. Na kraju, strane su došle do sporazuma koji je potvrđen i arbitražnim rešenjem.

Takođe, pred Agencijom se nedavno okončao i postupak zaposlene u Planeta sport d.o.o. iz Beograda koja je smatrala da je izložena zlostavljanju na radu. Ona je podnela predlog Agenciji, koji je poslat poslodavcu na saglasnost. Poslodavac je prihvatio da se ovaj postupak rešava mirnim putem pred Agencijom, a strane u sporu su se saglasile da za arbitra bude određena Dejana Spasojević Ivančić. Bila je dovoljna samo jedna rasprava da se sva sporna pitanja reše i da se postupak uz pružanje ruku okonča u interesu opšteg dobra i kolektiva. Na osnovu postignutog sporazuma strana u sporu postupajuća arbitarka je donela arbitražno rešenje.

Navedeni primeri su samo neki iz prakse Agencije, koji potvrđuju da je ona prava adresa za sve koji misle da su izloženi mobingu i dobra alternativa Zakonu o sprečavanju zlostavljanja na radu ili dugotrajnim sudskim postupcima.

Izmenama Zakona o mirnom rešavanju radnih sporova 2018. godine, Agencija ove postupke rešava tako što nastoji da pomiri strane i da se dođe do obostrano prihvatljivog rešenja za ponašanja i odnose koje neko doživljava kao zlostavljanje, a neko kao konflikt, svađu ili nesporazum. U cilju normalizacije odnosa u radnom okruženju, stavaranja dobre radne amosfere, izbegavanja dugotrajnih sudskih sporova i dodatnog remećenja odnosa kod poslodavca, Agencija ove postupke rešava sporazumom strana, a koji se potvrđuje arbitražnim rešenjem koje je pravosnažno i izvršno. Pohvalno je što sve veći broj poslodavaca i zaposlenih prepoznaje prednosti ovakvog postupka i poverenje poklanja Agenciji nasuprot dugotrajnih sudskih postupaka.

15. Jul 2024.

Posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova kolektivni radni spor u Zdravstvenom centru Valjevo rešen je potpisivanjem zajedničke preporuke. Kolektivni radni spor čiji je predmet ostvarivanje prava na sindikalno organizovanje i delovanje, pokrenut je na inicijativu Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije, a druga strana u sporu, Zdravstveni centar Valjevo, je prihvatila da se postupak rešava mirnim putem, pred Agencijom.

Postupajući miritelj, dr Mila Petrović, je u skladu sa zakonom na prvoj raspravi formirala Odbor za mirenje u koji su ušli miriteljka kao predsedavajuća Odbora i predstavnici svih strana u sporu. Nakon održane rasprave strane u sporu su približile svoje stavove i usaglasili se oko svih spornih pitanja te je potpisana zajednička preporuka.

Poslodavac i sindikalna organizacija su pokazali kako se kroz socijalni dijalog između zaposlenih i poslodavca može doći do pravog rešenja, odlučivši se za postupak mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije, da se sporovi rešavaju mirnim putem.

27. Jun 2024.

U Beogradu se 26. i 27. juna 2024. godine održava godišnji sastanak Evropskog saveta zaposlenih u Erste Group. Zaposleni iz desetak različitih zemalja su imali želju da se upoznaju sa radom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova i preko sindikata Erste Banke u Srbiji pozvali Agenciju da bude specijalni gost na skupu.

Imajući u vidu dugogodišnju saradnju sa ovim sindikatima, Agencija se odazvala pozivu i o radu Agencije i nadležnostima je govorio direktor Agencije dr Ivica Lazović. O praksi mirnog rešavanja radnih sporova, a posebno o problemima prekovremenog rada, isplata zarada i drugih primanja, raskida ugovora o radu, kao i mobingu u bankama i načinima za rešavanje ovih problema je govorila Dragana Andonovska viša savetnica u Agenciji i rukovodilac Grupe za pravne poslove.

Zaposlene iz Erste grupe o kolektivnom pregovaranju, praksi i iskustvima i trendovima u Evropi i svetu je posebno upoznao prof. dr Živko Kulić jedan od najiskusnijih miritelja i arbitara Agencije. Drugog dana skupa, o načinima za suprotstavljanje mobingu, ali i o kolektivnom pregovaranju učesnike skupa je upoznala Olga Vučković Kićanović, mititrljka i arbitarka Agencije i ekspert za radno pravo.

Svi predstavnici Agencije su odgovarali i na brojna pitanja i učestvovali u dijalogu koji je ovaj skup učinio posebno zanimljivim.

25. Jun 2024.

U Beogradu se 25. i 26. juna 2024. godine održava seminar „Pravo na kolektivno pregovaranje i akciju“ u organizaciji Evropske federacije sindikata u javnim službama EUROFEDOP (European Federation of Public Services Employees) uz podršku Evropskog centra za radnička pitanja EZA (European Centre for Workers' Questions) i EU. Tom prilikom jedan od govornika na prvom danu skupa je bio i direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović.

Skup je otvorio predsednik EUROFEDOP Norbert Schnedl, kao i Jadranko Vehar predsednik Nacionalnog sindikata radnika pošte i telekoma Hrvatske i Slađan Bobić predsednik Sindikata uprave Srbije.

Prvi dan skupa je imao dve odvojene tematske celine, koje je vodio profesor Lazar Joveski sa Pravnog fakulteta „Ćirilo i Metodije“ iz Skoplja. U prvoj tematskoj celini se diskutovalo o kolektivnom pregovaranju, a pozicije sindikata je predstavio Ivica Cvetković v.d. predsednika Sindikata pravosuđa Srbije, dok je o pozicijama poslodavaca govorio Filip Lazović zamenik generalnog sekretara Unije poslodavaca Crne Gore.

U drugoj tematskoj celini koja se odnosila na sporove i njihova rešenja, poziciju sindikata je predstavila Dragana Đorđević predsednica Samostalnog sindikata kulture Srbije, dok je na temu „Unapređenje socijalnog dijaloga rešavanjem individualnih i kolektivnih radnih sporova“ govorio direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović.

Na kraju prvog dana, otvorena je vrlo aktivna diskusija svih učesnika iz preko 10 različitih zemalja Evrope.

24. Jun 2024.

Posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova sporazumno je rešen kolektivni radni spor u Kontroli letenja Srbije i Crne Gore „SMATSA” doo Beograd, a povodom primene kolektivnog ugovora.

Ovaj postupak je pokrenut po Predlogu za pokretanje postupka mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora od strane Sindikata kontrole letenja, a poslodavac Kontrola letenja Srbije i Crne Gore „SMATSA” doo Beograd saglasio se da se postupak rešava mirnim putem, pred Agencijom.

Za postupajućeg miritelja je, saglasnošću strana u sporu, određen prof. dr Bojan Urdarević. On je, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirao Odbor za mirenje, a u koji su ušli predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj. Posle četiri održane rasprave utvrđena je zajednička preporuka kojom je postignut dogovor o načinu rešavanja spornih pitanja. Sve strane u postupku su jednoglasno usvojile predloženu Preporuku.

Poslodavac i sindikat u Kontroli letenja Srbije i Crne Gore „SMATSA” doo Beograd su u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije dali primer spremnosti na socijalni dijalog i pronalaženja kompromisnih rešenja kroz postupak mirnog rešavanja radnog spora u interesu svih zaposlenih.

11. Jun 2024.

U JMU „Radio-televizija Vojvodine“ potpisana zajednička preporuka o rešenju kolektivnog radnog spora čime je ovaj spor uspešno rešen pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova.

Postupak mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora je pokrenut od strane Sindikata „Nezavisnost“ Javne medijske ustanove „Radio-televizija Vojvodine“. Predmet spora je bio štrajk povodom više pitanja oko primene kolektivnog ugovora. Poslodavac JMU „Radio-televizija Vojvodine“ je dala saglasnost da se nastali spor rešava mirnim putem pred Agencijom.

Za postupajućeg miritelja je rešenjem direktora Agencije, a u skladu sa zakonom, određen prof. dr Senad Jašarević. On je na prvoj raspravi formirano Odbor za mirenje u koji su ušli predstavnici strana u sporu.

Strane u sporu su u toku pregovora pokazale visok stepen razumevanja i međusobnog uvažavanja, te je nakon tri održane rasprave usaglašena zajednička preporuka kojom se preporučuje način rešavanja svih spornih pitanja, a koju su potpisali predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj.

Poslodavac i sindikat u JMU „Radio-televizija Vojvodine“ su u skladu sa preporukom Vlade Republike Srbije dali primer spremnosti na socijalni dijalog i pronalaženja kompromisnih rešenja kroz postupak mirnog rešavanja radnog spora u interesu svih zaposlenih.

09. Jun 2024.

U postupku mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora u Domu zdravlja „Dr Janoš Hadži“ iz Bačke Topole, a koji je vođen povodom primene kolektivnog ugovora, postignut je dogovor strana u sporu i potpisana je zajednička Preporuka. Postupak je pokrenut na inicijativu Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, Osnovne organizacije Bačka Topola i Mali Iđoš. Poslodavac, Dom zdravlja „Dr Janoš Hadži“ iz Bačke Topole, je prihvatio da se spor rešava mirnim putem, a strane u sporu su se saglasile da za miritelja bude određena Olga Marinkov Bajić.

Postupajuća miriteljka je, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirala Odbor za mirenje u koji su pored nje ušli predstavnici strana u sporu. Posle dve održane rasprave strane u sporu su približile svoje stavove što je dovelo do potpisivanja zajedničke Preporuke o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora.

Poslodavac i Sindikat u Domu zdravlja „Dr Janoš Hadži“ iz Bačke Topole pokazali su kako se kroz socijalni dijalog između zaposlenih i poslodavca može doći do pravog rešenja koje je u interesu svih strana.

25. Maj 2024.

Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović prisustvovao je Međunarodnoj naučnoj konferenciji "Dinamika savremenog pravnog poretka" u suorganizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Instituta za uporedno pravo iz Beograda i Instituta za sociološka i kriminološka istraživanja iz Beograda, održanoj na Pravnom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici 24. i 25. maja 2024. Tom prilikom, on je kroz naučni članak predstavio mogućnosti za zaštitu prava zaposlenih kroz nadležnosti Agencije u kontekstu aktuelnih propisa o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja.

Konferencija je okupila veliki broj eminentnih stručnjaka i teoretičara u oblasti prava, bilo je izuzetno značajno biti deo konferencije i predstaviti rad i nadležnosti Agencije stručnjacima iz svih delova naše zemlje, ali i inostranstva.

Direktor Agencije je ovom prilikom ukazana čast da predsedava sesijom za Javnopravne nauke, na kojoj je bio izložen veliki broj kvalitetnih referata.

Drugog dana konferencije učesnici su obišli Prizren, Crkvu Bogorodice Ljeviške, crkvu svetog Đorđa, prizrenski Bogosloviju i Manastir svetih Arhangela.

Ova saradnja Agencije i Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici rezultat je Sporazuma koji su potpisali dekan Fakulteta prof. dr Slobodanka Kovačević Perić i direktor Agencije dr Ivica Lazović 15. marta 2023. godine i na osnovu koga se uspešno odvija saradnja na brojnim aktivnostima, od studentskih praksi do zajedničkih predavanja i razmene znanja i iskustava.

10. Maj 2024.

Dana 10. maja 2024. godine, održana je prva Interaktivna obuka za miritelje i arbitre Republičke Agencije za mirno rešavanje radnih sporova u ovoj godini.

Obuku je otvorio direktor Agencije dr Ivica Lazović i uputio reči dobodošlice prisutnima i izvestio ih o radu Agencije u prethodnom periodu, sa posebnim akcentom na CAF oznaci kvaliteta. On je istakao da činjenica da jedini u Republici Srbiji imamo ovu prestižnu evropsku oznaku kao potvrdu kvaliteta, dosta govori o tome da zajednički napori u radu svih zaposlenih, ali i miritelja i arbitara nisu bili uzalud.

Na obuci su o aktuelnoj sudskoj praksi u oblasti radnih sporova govorili: Lidija Đukić, sudija Ustavnog suda u penziji, Mila Lazić, sudija Osnovnog suda u Kragujevcu i Predrag Trifunović, sudija Vrhovnog Kasacionog suda u penziji.

Na obuci je istaknuta i važna tema o specifičnim pitanjima radno-pravnih odnosa sa posebnim osvrtom na Kosovo i Metohiju o kojoj je govorila prof. dr Slobodanka Kovačević Perić, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Poslednja sesija bila je posvećena pregovaračkim veštinama u konfliktnim situacijama o kojoj je govorila doc. dr Dragana Ćorić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Pokrajinska zaštitnica građana.

Nakon izlaganja otvorena je diskusija o aktuelnim radnopravnim temama i izazovima sa kojima se arbitri i miritelji suočavaju.

25. April 2024.

Visoki predstavnik Međunarodne organizacije rada i specijalista za socijalni dijalog i radno pravo Lejo Sibel iz Kancelarije za Centralnu i Istočnu Evropu u Budimpešti posetio je Agenciju u četvrtak 25. aprila. Tom prilikom gospodin Sibel se sastao sa direktorom Agencije dr Ivicom Lazovićem.

Povod sastanka je razgovor o novom projekatu „Osnaživanje socijalnog dijaloga u Republici Srbiji“ koji sprovodi Međunarodna organizacija rada uz partnerstvo Delegacije EU u Republici Srbiji i socijalnih partnera u našoj zemlji, reprezentativnih sindikata (SSSS, UGS „Nezavisnost“), udruženja poslodavaca (Unija poslodavaca), i predstavnika države Ministarstvo rada, Socijalno-ekonomski savet i Agencija, kao važna institucija koja podstiče i razvija socijalni dijalog. Ovaj projekat će trajati 4 godine u cilju jačanja socijalnog dijaloga, unapređenja regulatornog i institucionalnog okvira za bipartitno i tripartitno prgovaranje i funkcionisanje.

Gospodin Sibel nas je i ekskluzivno upoznao da je odobrena treća faza projekta „Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja - ESAP 3“ u kojem regionalna tela za mirno rešavanje radnih sporova imaju značajnu ulogu i u okviru kojeg se razvija mreža praktičara za mirno rešavanje sporova.

Takođe, u toku je i projekat „Inicijativa za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje, koju sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa MOR i socijalnim partnerima i u čijim okvirima se ostvaruje značajno institucionalno podizanje kapaciteta Agencije za mirno rešavanje radnih sporova, ali i promocija ovih mehanizama kompanijama na koje se odnose nemački propisi o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja.

Direktor Agencije dr Ivica Lazović istakao je značaj saradnje sa MOR-om svih socijalnih partnera u Republici Srbiji, a posebno Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova u cilju jačanja socijalnog dijaloga, mirnog rešavanja radnih sprova i unapređenja zajedničke prakse i iskustava.

Tokom srdačnog i prijateljskog razgovora razmenjena su iskustva i brojni primeri dobre saradnje u praksi, a koja posebno dobija na intenzitetu poslednjih nekoliko godina. Istaknuto je da će ta saradnja biti još intenzivnija u predstojećem periodu kroz sve navedene projekte.

19. April 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova održala je 19. aprila 2024. godine vebinar na temu „Mirenje i arbitraža u praksi“. Na vebinaru je o predmetnoj temi govorio prof. dr Živko Kulić, jedan od najiskusnijih miritelja i arbitra sa naših prostora.

Vebinaru su prisustvovali studenti fakulteta sa kojima Agencija ima potpisan sporazum o saradnji, Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu, Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu i mnogi drugi.

Profesor Kulić je prisutnima nastojao da približi institute mirenja i arbitraže i ukaže na značajne izazove sa kojima se susretao u praksi. Pre svega je učesnike upoznao sa pojmom radnih sporova, kako individualnih tako i kolektivnih i ukazao na metode rešavanja radnih sporova, sa posebnim fokusom na vansudske metode. Vansudske metode podrazumevaju rešavanje sporova u postupku mirenja i arbitraže, koje je profesor približio konkretnim primerima koje je rešavao u svojoj impozantnoj karijeri, posebno ističući primere zlostavljanja na radu i štrajka.

Ovaj vebinar, koji je izazvao veliku pažnju studenata, je samo jedna u nizu aktivnosti koje će Agencija sprovesti u cilju intenziviranja saradnje sa fakultetima i približavanju instituta mirnog rešavanja radnih sporova budućim pravnicima.

Nakon predavanja učesnicima se obratio i direktor Agencije dr Ivica Lazović sa izuzetnim zapažanjima o pravnom i moralnom sukobu u postupcima mirenja i arbitraži, nakon čega se otvorila plodotvorna diskusija da li se prilikom rešavanja sporova prednost daje normi ili čoveku?

Učesnici su na kraju vebinara imali priliku da postave pitanja i iznesu svoja zapažanja i tim putem su se uključili u diskusiju ističući da je Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova organizovala vrlo inspirativan vebinar.

10. April 2024.

Dana 10. aprila 2024. godine održana je konferencija „Radnopravni aspekti ljudskih prava-teorija i primena“ u saorganizaciji Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, Kancelarije Pokrajinskog ombudsmana, Kancelarije Lokalnog ombudsmana Grada Kragujevca i Kancelarije Lokalnog ombudsmana Grada Niša, uz podršku Udruženja ombudsmana Srbije.

Izuzetno je značajno što je tom prilikom potpisan Sporazum o saradnji između Agencije i Udruženja ombudsmana Republike Srbije. Sporazum su potpisali direktor Agencije dr Ivica Lazović i predsednik Udruženja ombudsmana Srbije Miljko Valjarević.

Cilj skupa, koji je na jednom mestu okupio sve lokalne zaštitnike građana, bilo je sticanje novih znanja, razmena dobre prakse i dijalog o unapređenju zaštite ljudskih prava i radnih prava koja iz njih proističu. Učesnici su bili u prilici da čuju stavove eminentnih stručnjaka iz ove oblasti i da kroz interaktivan pristup iznesu svoje ideje i zapažanja.

Skup je otvorio republički ombudsman mr Zoran Pašalić. Učesnike su u uvodnim obraćanjima pozdravili i dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava grada Kragujevca, Katarina Mitrovska, lokalna ombudsmanka grada Niša i Snežana Knežević, zamenica pokrajinske zaštitnice građana iz Novog Sada.

O radnopravnom aspektu ljudskih prava, teoriji i primeni govorili su prof. dr Bojan Urdarević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i prof. dr Marko Davinić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Interaktivni deo ove konferencije je organizovan u vidu panel diskusija – primeri dobre prakse, na temu diskusije: „Radnopravni aspekti ljudskih prava - teorija i primena“ koju je moderirala doc. dr Dragana Ćorić - pokrajinska zaštitnica građana, ombudsmanka, a u kojoj su učestvovali Miljko Valjarević, predsednik Udruženja ombudsmana Srbije, Jelena Milivojević, lokalna ombudsmanka grada Kragujevca, Katarina Mitrovska, Lokalna ombudsmanka Grada Niša i prof. dr Živko Kulić, miritelj i arbitar Agencije.

Na kraju konferencije je otvorena plodotvorna diskusija o primerima i izazovima u praksi i radu lokalnih ombudsmana kao i miritelja i arbitara Agencije.

08. April 2024.

Nakon intezivnih pregovora, posredstvom Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dana 8. aprila 2024. godine, potpisan je Sporazum o načinu rešavanja kolektivnog radnog spora, između Sindikata obrazovanja Srbije i Ministarstva prosvete Republike Srbije, povodom izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za visoko obrazovanje.

Postupak pred Agencijom pokrenut je po službenoj dužnosti, u skladu sa Zakonom o mirnom rešavanju radnih sporova, odmah po prijemu Predloga od strane Sindikata obrazovanja Srbije. Postupajući miritelj, prof dr. Živko Kulić, u skladu sa zakonom, na prvoj raspravi formirao je Odbor za mirenje, u koji su ušli predstavnici strana u sporu i postupajući miritelj. Nakon tri održane rasprave došlo je najpre do približavanja, a kasnije i usaglašavanja stavova o načinu rešavanja spornih pitanja. Članovi Odbora za mirenje su utvrdili konačan tekst zajedničke Preporuke za koju su, u skladu sa zakonom, jednoglasno glasali.

Predstavnici Sindikata i Ministarstva prosvete na osnovu zajedničke Preporuke zaključili su i Sporazum o rešavanju spora, koji će predstavljati sastavni deo Posebnog kolektivnog ugovora o izmena i dopunama Posebnog kolektivnog ugovora za visoko obrazovanje.

Strane u sporu su izborom da reše kolektivni spor posredstvom Agencije, uz vešto vođenje postupka od strane miritelja prof dr. Živka Kulića, dale doprinos očuvanju socijalnog mira i dobrih odnosa, te pokazale prednosti mirnog rešavanja kolektivnog radnog spora unapređenjem socijalnog dijaloga.

05. April 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je svoj rad i postignuća na prvoj međunarodnoj konferecniji evropskih institucija za mirno rešavanje radnih sporova pod nazivom „Rešavanje radnih sporova u Evropi“ koja je održana 05. aprila 2024. godine u Atini. Konferencija je organizovana pod pokroviteljstvom predsednice Republike Grčke Katerine Sakelaropulu a od strane Organizacije za medijaciju i arbitražu Grčke (O.ME.D) i Pravnog fakulteta Univerziteta u Atini (NKUA) u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (ILO).

Skup je otvorio pomoćnik ministra za rad Republike Grčke gospodin Vasilis Spanakis koji je poželeo dobrodošlicu učesnicima uz nadu da će skupovi poput ovog unaprediti praksu mirnog rešavanja radnih sporova u čitavoj Evropi. Pored predstavnika Agencije i domaćina iz Grčke, konferenciji su prisustvovale i delegacije institucija koje se bave mirnim rešavanjem radnih sporova iz Belgije, Bugarske, Irske, Portugala, Španije, Švedske, Ukrajne i Velike Britanije, rukovodstvo vodećih sindikata i udruženja poslodavaca Grčke kao i predstavnici naučne zajednice.

U svom obraćanju direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, dr Ivica Lazović, predstavio je dosadašnji rad i postignuća naše Agencije. On se osvrnuo na zakonski okvir u kome Agencija radi i nadležnosti koje ima. Takođe, gospodin Lazović je učesnike upoznao sa načinom izbora miritelja i arbitara i ulogom socijalnih partnera u tome. Predstavio je tok postupka pred Agencijom uz napomenu da se sporovi rešavaju brzo, efinasno i besplatno za sve strane u sporu. Na kraju, zaključio je da su ovakve konferencije dragocene za razmenu dobre prakse i iskustava i da imaju ogroman značaj za unapređenje instituta mirnog rešavanja radnih sporova.

Na konferenciji je pokrenuta i inicijativa za formiranje evropske mreže institucija za mirno rešavanje radnih sporova čiji bi član postala i Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova. Ova mreža omogućila bi kontinuiranu saradnju institucija članica uz održavanje stručnih skupova na godišnjem nivou.

01. Mart 2024.

Na okruglom stolu pod nazivom „Diskriminacija na radu i mehanizmi zaštite“, koji je održan 1. marta u Beogradu, Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je mogućnosti za zaštitu radnika od diskriminacije kroz postupke koji se vode pred Agencijom. Debata je organizovana a u okviru projekta „Inicijativa za globalnu solidarnost“ koji u Srbiji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) od strane Fondacije Centar za demokratiju.

Direktor Agencije dr Ivica Lazović upoznao je učesnike debate sa delokrugom rada Agencije i ukazao na ulogu koju ona ima u zaštiti radnika od diskriminacije. On je istakao značaj vasudskih mehanizama zaštite radnih prava kojima se omogućava da se postupci reše brzo i efikasno. Istovremeno Lazović je podvukao da Agencija angažuje značajne resurse kako bi radnike i sindikate upoznala sa institutom mirnog rešavanja radnih sporova stavljajući akcenat na mobing i diskriminaciju koji često nisu prepoznati s njihove strane.

Pored predstavnika Agencije u diskusiji su učestvovali i Nataša Vučković ispred organizatora, Kirsten Schönefeld iz Fondacije Fridrih Ebert, Danijela Ristovski iz kancelarije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Sanela Bahtijarević ispred Nemačke organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), predstavnici sindikata kao i nevladinog sektora.

26. Februar 2024.

Na poziv Granskog sindikata uprave, pravosuđa, odbrane i policije “Nezavisnost”, Republička Agencija za mirno rešavanje radnih sporova predstavila je svoj rad na seminaru pod nazivom „Uloga Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova u zaštiti prava državnih službenika i efikasno rešavanje radnih sporova“. Seminar je realizovan na Kopaoniku u okviru 7. Redovne sednice Glavnog odbora Granskog sindikata uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“ održane od 23. do 25. februara 2024. godine.

Ovaj seminar je otvorio Nebojša Pejčinović, Izvršni sekretar grane, a o iskustvima i saradnji sa Agencijom je govorila predsednica UGS „Nezavisnost“ Čedanka Andrić. Direktor Agencije, dr Ivica Lazović, upoznao je prisutne sa dosadašnjim radom i rezultatima koje je Agencija postigla. Lazović se osvrnuo na zakonske nadležnosti koje Agencija ima uz poseban osvrt na ulogu naše institucije u mirnom rešavanju kolektivnih radnih sporova. On je naveo da je potrebna stalna saradnja sa sindikatima kako bi prednosti instituta mirnog rešavanje radnih sporova približili što većem broju članova. Na kraju, direktor Lazović se zahvalio organizatorima, upravi GS UPIOP “NEZAVISNOST”, što je prepoznala Agenciju kao pouzdanog partnera i što usmerava i informiše svoje članove o delatnostima Agencije.

Veliki broj prisutnih sindikalnih predstavnika bilo je u prilici da postavi pitanja i da aktivno učestvuje u diskusiji. Na ovaj način učesnici su mogli da otklone sve nedoumice koje su imali u vezi primene instituta mirnog rešavanja radnih sporova i da otkriju prednosti koje njegova primena donosi.

12. Februar 2024.

Obuka za veštine javnog nastupa i podizanje vidljivosti Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova koja je održana od 7. do 9. februara 2024. godine u Sokobanji imala je za cilj podizanje kapaciteta komunikacionih veština miritelja i arbitara i zaposlenih u Agenciji. Trodnevna obuka realizovana je u okviru projekta “Obezbeđenje adekvatnih žalbenih mehanizama za radnike u automobilskoj, elektro i tekstilnoj industriji“, koji predstavlja deo „Inicijative za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje, koju sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ uz realizaciju Međunarodne organizacije rada (MOR).

Ovoj obuci prisustvovalo je preko 60 učesnika, miritelja, arbitara, zaposlenih u Agenciji, kao i direktori i gosti iz agencije za mirno rešavanje radnih sporova iz regiona, Republike Srpske (Bosne i Hercegovine) i Republike Severne Makedonije. Ovo je tek druga obuka od osnivanja Agencije koja se realizuje na masovan način i van sedišta, zahvaljujući finansijskoj i logističkoj podršci navedenih projektnih partnera.

U delu programa koji je realizovao predavač dr Ivan Jeftović učesnici su bili u prilici da kroz interaktivne vežbe savladaju veštine javnog nastupa. Oni su stavljani u razne uloge tipične za radne sporove i podsticani da sagledaju probleme iz svih uglova. U drugom delu programa prisutnima je predstavljen pristup komunikacijama na strateški način od strane eksperata iz Agencije za komunikacije i odnose sa javnošću „PR Mind“ Maje Dželatović i Sonje Nenić Andreev. Tokom ovog segmenta miritelji i arbitri su upoznati sa aktivnostima koje oni sami mogu da sprovedu kako bi predstavili svoj rad lokalnoj zajedinici, a što je jedan od važnih komunikacionih ciljeva Agencije.

Svi učesnici ove odlične obuke su dobili priliku da aktivno učestvuju u diskusijama, da daju svoje komentare i iznesu svoja zapažanja, a sve sa ciljem da se Agencija približi što većem broju građana i da bude i dalje ključna institucija za brzo, efikasno i besplatno rešava radnih sporova, od mobinga i diskriminacije preko raznih materijalnih sporova do izmene i primene kolektivnog ugovora.

06. Februar 2024.

U utorak, 6. februara 2024. godine, u prostorijama Agencije u Beogradu, potpisan je sporazum između Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova i Kancelarije pokrajinskog ombudsmana. Sporazum su potpisali Pokrajinska zaštitnica građana doc. dr Dragana Ćorić i direktor Agencije dr Ivica Lazović.

Ovom prilikom Lazović je istakao da će sporazum doprineti boljoj i efikasnijoj zaštiti radnih prava svih zaposlenih na području AP Vojvodina. Istovremeno ukazao je na prednosti koje će radnici i poslodavci ostvariti primenom vansudskih metoda rešavanja radnih sporova u odnosu na vođenje dogotrajnih i skupih sudskih postupaka. Potrebno je da svi zajedno aktivno radimo na promociji mirnog rešavanja radnih sporova, naglasio je Lazović

Pokrajinska zaštitnica građana doc. dr Dragana Ćorić navela je da će sporazum građanima omogućiti brže i lakše rešavanje radnih sporova uz pomoć miritelja i arbitara dok će se istovremeno dobiti veći stepen zaštite radnih prava na nivou Pokrajne. Pored građana, važno je i da poslodavci, kao jača strana u sporu, shvate prednosti koje ovaj institut nudi, završila je.

31. Januar 2024.

Republička Agencija za mirno rešavanje radnih sporova potpisala je u sredu, 31. januara 2024. godine, u Gradskoj kući u Nišu, Sporazum o saradnji sa Kancelarijom Regionalnog ombudsmana u Nišu. Sporazum su potpisali Regionalni ombudsman u Nišu Katarina Mitrovski i direktor Agencije dr Ivica Lazović. Potpisivanju sporazuma prisustvovala je i gradonačelnica Grada Niša Dragana Sotirovski.

Direktor Agencije dr Ivica Lazović pohvalio je ovom prilikom prepoznavanje značaja instituta mirnog rešavanja radnih sporova koje su građani Niša i okoline pokazali kroz veliki broj postupaka koji su vodili pred Agencijom. Istovremeno Lazović je izneo konstataciju da je potrebna stalna promocija vansudskih mehanizama zaštite prava radnika kako bi što veći broj ljudi bio upoznat sa prednostima koje oni nose. On je prisutnima predstavio rad i nadležnosti Agenije, osvrnuvši se i na rezultate koji su postignuti u prethodnom periodu.

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski je istakla da će sporazum građanima omogućiti brže, lakše i efikasnije rešavanje radnih sporova uz pomoć miritelja i arbitara bez sudskih postupaka dok će zaposleni dobiti veći stepen zaštite prava na lokalu. Regionalna ombudsmanka u Nišu Katarina Mitrovski je navela da će vođenje sporova pred Agencijom predstavljati veliku uštedu i za Grad i za pojedince.

31. Januar 2024.

Na petoj po redu Konferenciji o žalbenim mehanizmima koja je održana u Nišu 31. januara 2024. godine predstavljene su mogućnosti za zaštitu radnih prava pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova. Konferencija je organizovana u okviru projekta koji predstavlja deo „Inicijative za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje, koju sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (ILO) u Srbiji.

Sa radom i nadležnostima Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova, kao i na prethodnoj konferenciji, prisutne je upoznao dr Ivica Lazović, direktor Agencije. Veliki broj predstavnika sindikata iz Nišavskog okruga i sa juga Srbije bilo je u prilici da sazna više o alternativnim mehanizmima za zaštitu radih prava i o mogućnostima primene tih mehanizama.

Kroz primere iz dosadašnjeg rada Lazović je učesnicima predočio efikasnost i efektivnost rešavanja radnih sporova pred Agencijom. U nastavku, prisutni su bili u prilici da postavnjaju pitanja i učestvuju u diskuciji a sve sa ciljem da se institut mirnog rešavanja radnih sporova na što bolji način približi građanima i da se otklone sve nedoumice.

Pored navedenog, prisutni su imali priliku da se upoznaju sa primenom i sadržinom novih propisa o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja, značaju za njihove kompanije i sindikalne organizacije od Jelene Čanović Spasojević sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, a o zaštiti od diskriminacije od Danijele Ristovski iz službe Poverenice za zaštitu ravnopravnosti. Prisustvovali su i visoki predstavnici sindikata, ispred SSSS Zoran Marković, a ispred UGS „Nezavisnost“ Miloš Miljković.

26. Januar 2024.

Na skupu pod nazivom „CAF Open Day in Serbia” koji je održan 25. januara u Novom Sadu Republičkoj agenciji za mirno rešavanje radnih sporova svečano je uručen prestižni sertifikat o potvrdi kvaliteta „CAF efektivan korisnik“. Sertifikat je Agenciji uručen od strane direktorke Regionalne škole za javnu administraciju (ReSPA) Maje Handjiske-Trendafilove. Ova institucija je u saradnji sa Ministarstvom državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, bila organizator skupa. Ovom prilikom istaknuto je da je Agencija prva institucija u Republici Srbiji koja je dobila ovaj sertifikat i druga na Zapadnom Balkanu, te da je njen doprinos u promociji podizanja kvaliteta kroz model samoprocene veoma važan. Dostizanje izvrsnosti u pružanju usluga građanima i privredi je prioritet javnog sektora, a Agencija je tu jedan od dobrih primera koji svojim zalaganjem to potvrđuje. CAF proces unapređenja kvaliteta je u Republičkoj agenciji za mirno rešavanje radnih sporova sproveden u skladu sa svim propisanim smernicama a aktivnosti su sistematično praćene uz konstantno merenje efekata primene. Direktor Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova dr Ivica Lazović, zahvalio se na nesebičnoj pomoći koju je u ovom procesu Agencija dobila od strane Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, Regionalne škole za javnu administraciju (ReSPA), organizacije KDZ i eksternih konsultanata bez koje ništa od ovoga ne bi bilo moguće. On je naglasio da je ovaj sertifikat samo početak i da Agencija mora kontinuirano raditi na unapređenju svojih usluga kako bi ispunila zahteve korisnika. Takođe, Lazović je rekao da će Agencija još intenzivnije raditi na promociji CAF modela upravljanja kvalitetom među drugim institucijama jer to može doneti dobrobit svima. Na skupu su, pored predstavnika Agencije, govorili i Čedomir Rakić državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Republike Srbije, Maja Handjiska Trendafilova direktorka Regionalne škole za javnu administraciju (ReSPA), Nik Tijs (Nick Thijs) ispred OECD SIGMA i mnogi drugi. Ovaj događaj okupio je brojne CAF praktičare iz regiona i EU koji su aktivno diskutovali o prednostima implementacije CAF modela upravljanja kvalitetom u institucijama zemalja Zapadnog Balkana.

17. Januar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova potpisala je u sredu, 17. januara 2024. godine Sporazum o saradnji sa Lokalnim obudsmanom Grada Kragujevca. Sporazum su potpisali dr Ivica Lazović direktor Agencije i Jelena Milivojević lokalni ombudsman Grada Kragujevca. Potpisivanju su prisustvovali i Miroslav Petrašinović, član Privremenog organa Kragujevca i Gordana Damnjanović, član komisije Privremenog organa.

Ovom prilikom gospodin Lazović je napomenuo da je veoma značajno uspostaviti saradnju između državnih organa kako bi se na što bolji i efikasniji način odgorilo potrebama građana. On je istakao da bi postupci mirnog rešavanja radnih sporova trebalo više da se promovišu i približe građanima, jer ih zaposleni još uvek ne prepoznaju dovoljno. Kada zaposleni imaju radni spor oni po pravilu idu na sud, a malo ko koristi alternativne metode kao što su mirenje i arbitraža. U nastavku, dr Lazović je upoznao pristutne sa radom i nadležnostima Agenije i ukazao na prednosti koje mirno rešavanje radnih sporova nosi u odnosu na sudski postupak.

Lokalni ombudsman Grada Kragujevca Jelena Milivojević je istakla da su radni sporovi izuzetno zastupljeni u kragujevačkoj sudskoj praksi, pogotovo u javnom sektoru, i da građane treba usmeravati ka alternativnim metodama rešavanja radnih sporova, čemu će ovaj sporazum doprineti.

Na kraju, veliki broj prisutnih prestavnika sindikata i zaposlenih u lokalnim preduzećima bili su u prilici da postave pitanja i reše sve nedoumice u vezi pokretanja i vođenja postupka pred Agencijom.

17. Januar 2024.

Na četvrtoj po redu Konferenciji o žalbenim mehanizmima koja je održana u Kragujevcu 17. januara 2024. godine predstavljene su mogućnosti za zaštitu radnih prava pred Republičkom agencijom za mirno rešavanje radnih sporova. Konferencija je organizovana u okviru projekta koji predstavlja deo „Inicijative za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje, koju sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (ILO) u Srbiji.

Sa radom i nadležnostima Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova prisutne je upoznao dr Ivica Lazović, direktor Agencije. Veliki broj predstavnika sindikata iz cele Šumadije bilo je u prilici da sazna više o alternativnim mehanizmima za zaštitu radih prava i o mogućnostima primene tih mehanizama.

Kroz primere iz dosadašnjeg rada Lazović je učesnicima predočio efikasnost i efektivnost rešavanja radnih sporova pred Agencijom. U nastavku, prisutni su bili u prilici da postavnjaju pitanja i učestvuju u diskuciji a sve sa ciljem da se institut mirnog rešavanja radnih sporova na što bolji način približi građanima i da se otklone sve nedoumice.

10. Januar 2024.

Republička agencija za mirno rešavanje radnih sporova donela je Program posebnog stručnog usavršavanja miritelja i arbitara za 2024. godinu.

Program stručnog usavršavanja ima za cilj kontinuirano unapređenje veština i znanja i ujednačavanje praksi miritelja i arbitara u oblasti mirnog rešavanja radnih sporova, što je bitan preduslov za dalji razvoj instituta mirnog rešavanja radnih sporova u praksi, a time i efikasne radnopravne zaštite u Republici Srbiji.

Ovim Programom planirane su dve obuke miritelja i arbitara i posebne individualne obuke. Pored navedenih obuka, Agencija će u 2024. godini organizovati i druge obuke uz ekspertsku podršku Međunarodne organizacije rada (MOR) i Nemačkom saradnjom u Srbiji „GIZ“ sa kojima se realizuje projekat „Obezbeđivanje adekvatnog pristupa žalbenim mehanizmima za radnike u automobilskoj, elektro i tekstilnoj industriji u Srbiji“.

Program posebnog stručnog usavršavanja miritelja i arbitara za 2024. godinu možete preuzeti klikom naLINK

31. Decembar 2023.

Puno uspeha u Novoj godini želi vam tim Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova.